W zeszłym roku grupa uczniów z naszej szkoły przystąpiła do trzeciej edycji projektu „Tradycyjny sad”. Jest to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

Udało nam się otrzymać grant na założenie mini- sadu. Nasz sad miał być założony wiosną. Niestety pandemia i zamknięcie szkół spowodowały, że musieliśmy przełożyć nasze plany na jesień. Było nam bardzo przykro, bo chcieliśmy to zrobić jak najszybciej.

Kiedy we wrześniu wróciliśmy w końcu do szkoły od razu zaczęliśmy planować i działać. Przygotowaliśmy ulotkę zachęcającą do naśladowania naszej inicjatywy. Może nie wszyscy zdaja sobie sprawę, że stare odmiany drzew owocowych są bardziej odporne na choroby i szkodniki. Są mniej wymagające w uprawie niż odmiany przemysłowe i nie musza być wielokrotnie opryskiwane, zanim ich owoce trafią na nasze stoły. Ulotkę wysłaliśmy do wszystkich uczniów naszej szkoły jednocześnie zachęcając do sadzenia drzew przy swoich domach czy na swoich działkach.

Zaplanowaliśmy promocję naszego projektu wśród rodziców. Niestety sytuacja nie pozwoliła nam na jej realizację w pierwotnie zaplanowanej formie. Zrobiliśmy ją z wykorzystaniem naszego dziennika elektronicznego.

Końcem października nadszedł najbardziej oczekiwany przez nas dzień. Mogliśmy w końcu posadzić nasze drzewka owocowe i krzewy towarzyszące. Posadziliśmy 5 śliw: dwie węgierki zwykłe, jedną wczesną oraz po jednej renklodzie ulenie i althanie. Po konsultacji z Panem Dyrektorem ustaliliśmy, że posadzimy jeszcze dwie jabłonie, żeby nasz sad był bardziej widoczny i ładniejszy.

Będziemy dbać o nasz mini- sad, żebyśmy wszyscy mogli kiedyś cieszyć się smakiem pysznych owoców.

By admin