Otwieramy nową zakładkę na szkolnej stronie internetowej aby na bieżąco i obszernie informować Państwa o wszelkich działaniach podejmowanych w ramach programu Erasmus+.
W ramach programu możliwe są różnorakie działania wspierające uczniów w szeroko pojętej edukacji szkolnej, rozwoju umiejętności językowych i poszerzaniu kontaktów międzynarodowych. Międzynarodowa współpraca szkół daje uczniom możliwość wyjazdów zagranicznych, w czasie których oprócz zaplanowanych działań projektowych, nasza młodzież zwiedza ciekawe miejsca, poznaje kulturę i zwyczaje krajów włączonych do programu Erasmus+, nawiązuje przyjaźnie z rówieśnikami innej narodowości.
Program Erasmus+ to także możliwość rozwoju zawodowego nauczycieli. Oprócz doświadczeń, które zdobywają pedagodzy podczas wymiany uczniowskiej i dzielenia się dobrymi praktykami ze szkołami partnerskimi, nauczyciele mają też okazję do podnoszenia swoich kwalifikacji na kursach szkoleniowych i stażach tzw. Job shadowing.
28 lutego 2023 roku zakończyliśmy projekt międzynarodowy KA 229 – School Exchange Partnerships zatytułowany „Make the social media a safe place”. Jednocześnie rozpoczęliśmy realizację wniosku akredytowanego, złożonego w październiku ubiegłego roku. Akredytacja przyznawana jest szkołom z doświadczeniem projektowym i pozwala na realizację zaplanowanych we wniosku działań, których bezpośrednimi beneficjentami są uczniowie i nauczyciele. Szczegółowe informacje z kolejno prowadzonych aktywności będą systematycznie podawane w niniejszej zakładce.
Realizacja projektów jest w całości finansowana przez Unię Europejską. Przyznanie grantu, równoznaczne z akceptacją złożonego wniosku zależy od prawidłowo złożonego formularza i ciekawego pomysłu na działania wspierające rozwój młodzieży.
Zachęcamy do częstego zaglądania w zakładkę Erasmus+, gdzie będziemy zamieszczać wszelkie informacje, publikacje i zdjęcia.
Zarzecze 26.04. 2023
Job Shadowing
Obserwacja pracy czyli job shadowing to jedna z aktywności zaplanowanych w ramach Akredytacji Erasmus+. Jej celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami akredytowanych szkół w całej Europie. W dniach 23.X – 30.X. 2023 nauczycielki z naszej szkoły- A. Wygnaniec, L. Dziedzic, G. Rzeszutek obserwowały pracę szkoły podstawowej w Hiszpanii – Colexio de Education Infantil e Primaria Mestre Vide.
Oprócz obserwacji lekcji szkolnych, m.in. muzyki, języka angielskiego, wf-u, historii, panie miały okazję przyjrzeć się pracy przedszkoli, odbyły też wizytę w szkole drugiego stopnia oraz szkole językowej dla dorosłych. Głównym celem wizyty była wymiana dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniem w organizacji zajęć edukacyjnych i pozaszkolnych, wykorzystanie technologii informatycznych w procesie dydaktycznym.
Równie ważna jest implementacja dobrych rozwiązań w sferze wychowawczej, dlatego panie przyglądały się zachowaniu uczniów podczas przerw, ich relacjom z nauczycielami, uczestniczyły w wycieczce klasowej do muzeum w Santiago de Compostela.
Realizowany w naszej szkole program Erasmus+Akredytacja finansowany jest w całości ze środków Unii Europejskiej.
9.12-16.12.2023 Granada, Hiszpania
Mobilność uczniów w ramach Akredytacji Erasmus+ odbyła się w szkole Ave Maria San Cristobal w Granadzie, na południu Hiszpanii. Obserwowaliśmy i uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych, braliśmy udział w warsztatach o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych, szkoliliśmy umiejętność komunikacji i zwiedzaliśmy najpiękniejsze dzielnice miasta.
W dniach 7.04-13.04 nauczycielki j.angielskiego p. Anna Wygnaniec i p. Joanna Górska brały udział w szkoleniu w ramach Akredytacji ERASMUS + 🇪🇺🇵🇹
Szkolenie miało charakter międzynarodowy, odbyło się w Portugalii. 🇵🇹🇵🇹🇵🇹
Jego głównym tematem było zastosowanie sztucznej inteligencji w pracy nauczyciela. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy kursu poznawali zastosowanie platform; Gamma, Magic School, Copilot, ChatGPT, Padlet.
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie metodologii nauczania j. angielskiego pomiędzy nauczycielami z Szwecji, Litwy, Hiszpanii i Portugalii. Idea tzw. flipped classroom i wykorzystanie narzędzi AI staje się już bardzo powszechna w szkołach Europy Zachodniej. Jest to nowatorski i bardziej aktywny proces uczenia, zapewniający szeroką indywidualizację, w którym wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji jest konieczne.
Pierwsza mobilność w ramach projektu „Green Trace” -Aveiro, Portugalia
W dniach 9-12.06.2025 r nauczycielki j. angielskiego p. Joanna Górska i p. Anna Wygnaniec wzięły udział w spotkaniu projektowym w ramach programu Erasmus+, które odbyło się w szkole Agrupamento de Escolas de Eixo w miejscowości Aveiro, w Portugalii. Spotkanie było częścią realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego “Green Trace”, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych, rozwijanie świadomości ekologicznej oraz wzmacnianie współpracy międzyszkolnej na rzecz ochrony środowiska.
W trakcie wizyty omówiono wyniki wcześniejszych zadań oraz zaplanowano harmonogram przyszłych działań z uwzględnieniem lokalnych inicjatyw ekologicznych oraz zadań międzynarodowych. Każda ze szkół partnerskich przedstawiła propozycje działań, które będą realizowane w najbliższych miesiącach.
Ważnym elementem spotkania były rozmowy dotyczące organizacji przyszłych mobilności uczniów i nauczycieli. Ustalono wstępne terminy wyjazdów, określono liczbę uczestników oraz wstępny program wizyt. Podjęto również decyzje dotyczące sposobu przygotowania uczniów do udziału w mobilnościach, zarówno pod kątem językowym, jak i merytorycznym.
Kolejna mobilność odbędzie się w naszej szkole we wrześniu. Będzie nam miło gościć nauczycieli i uczniów z Portugalii, Turcji i Włoch.
Dodatkowo omówiono kwestie związane z dokumentacją projektową, promocją działań oraz ewaluacją rezultatów projektu. Spotkanie pozwoliło na efektywną wymianę doświadczeń, dobrych praktyk oraz na zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami partnerskimi.
Wyjazd do Portugalii był cennym doświadczeniem zarówno pod względem merytorycznym, jak i kulturowym. Nauczyciele wrócili z nowymi pomysłami oraz konkretnym planem działań, które będą realizowane w ramach projektu “Green Trace”.
Joanna Górska