3 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. A. Kasperską, p. A. Ilasz- Kuszek i p. M. Przybylak wybrali się na organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku WYSTAWĘ PAJĄKÓW.

Na wystawie można było zobaczyć ponad 35 okazów. Były to głównie pająki, a także skorpiony i stawonogi tj. jadowita skolopendra oraz wije. Znalazł się tutaj najbardziej jadowity pająk, czarna wdowa Latrodectus hasselti, egzotyczne gatunki ptaszników z różnych stron świata, a wśród nich jeden z największych Theraphosa stirmi. Dowiedzieliśmy się, które pajęczaki są jadowite i które żyjące w Polsce i na świecie są niebezpieczne. Poznaliśmy również pożyteczną rolę pająków przyrodzie.

Na koniec wizyty niektórzy z nas mogli do rąk własnych wziąć przedstawiciela wijów – krocionoga i włochatego ptasznika kędzierzawego, nader spokojnego pająka, co byłoby nie lada wyczynem dla kogoś, kto cierpi na arachnofobię. Na szczęście wśród uczestników nikt taki się nie znalazł. Wystawa bardzo się nam podobała i dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w takich „żywych lekcjach”.

Maria Przybylak

By admin