13 maja 2024 r. uczniowie klasy II a i II b Szkoły Podstawowej wraz z opiekunkami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Kolejną atrakcją było  oglądanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i krótką rozrywkę na boisku sportowym. Po powrocie na powierzchnię, udali się do pobliskiego Muzeum Motyli, gdzie  mieli okazję podziwiać najbardziej kolorowe i różnorodne, największe i najmniejsze motyle na Ziemi. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek, po którym udali się w drogę powrotną. Nieco zmęczeni ale szczęśliwi dotarli do domu.

By admin