Idę do szkoły, a ze mną przyjaciele…

19pasrozn15 października 2019 r. w Szkole Filialnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Rożniatowie od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętne stroje, dekoracja- to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Do tej uroczystości pierwszoklasiści przygotowywali się już od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia.

Na twarzach dzieci malowało się wielkie przeżycie, jednak towarzysząca im trema nie wpłynęła negatywnie na część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem ich wychowawczyni Danuty Podolak. Dzieci świetnie zaprezentowały swoje umiejętności. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach błysnęły talentem. Pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

    W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Zobowiązali się także do podejmowania starań bycia dobrymi i uczciwymi uczniami jak również uczenia się tego co piękne, a zarazem mądre.

Po ślubowaniu Pan Dyrektor Jan Szajny dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia”- mówił, dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Pierwszoklasiści już jako pełnoprawni uczniowie otrzymali tarcze, legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich przynależność do społeczności uczniowskiej.

Następnie starszy kolega Tomasz Bluczak -uczeń z klasy III życzył im sukcesów i wytrwałości w nauce oraz samych radosnych i miłych dni w szkole.

  Zgodnie  z tradycją szkoły pierwszoklasiści zadbali również o środowisko. W otoczeniu szkoły z pomocą rodziców posadzili drzewko zakopując pod nim zakorkowaną butelkę z listem, w którym wypisano nazwiska wszystkich uczniów.  Do grona społeczności szkolnej dołączyły: Maja Czajka, Julia Filipów, Kacper Onuca, Milena Podławiak, Dorota Zapałowska.

   Miłym akcentem integracyjnym był wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I oraz prezenty ufundowane przez rodziców.

   Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Danuta Podolak